Szükséges anyagok:
- világoskék/zöld pamutvászon
- vasalható vetex
- fekete és fehér pamutvászon a szemeknek
- kis rózsaszín filc a szájának
- bordó/vörös fonal a hajához
- nagy lyukú tű a fonalhoz
- 15 x 15 cm tüll (a hajhoz)
- babatömőanyag
- mintás anyagmaradék a ruhához
- gombok
- Sally sablon
Kb. 2 db 25 x 35 cm-es kékeszöld pamutvászon darabot erősíts meg vasalható vetex-el. tapasztalat szerint ettől nem csak könnyebb lesz varrni a baba testét, de kitöméskor is sokkal jobban formatartó. (Lehet néha túlságosan is az. 🙂 ) Ezen felül, ha a babát (vagy figurát) további apró foltokkal, mintákkal kell díszíteni, akkor kifejezetten előnyös, ha erős formatartó darabra dolgozunk!
Színoldalukkal fordítsd egymásra a két anyagot és a sablon segítségével rajzold át a baba körvonalát. Figyelem! A sablon tartalmazza a varrásráhagyást is (szaggatott vonal) de, ilyenkor én mindig a varrásráhagyás nélküli méretből készítek sablon! Ugyanis később ezen a vonalon varrom össze a babát! Vagyis, a varrásvonalat (folytonos vonal) mindenképpen rajzold át az anyagra! Tűzd össze a két darabot és vágd ki egyszerre. (Természetesen külön is kivághatod őket, mert mielőtt még összevarrnád, rengeteg tennivaló lesz vele!)
Először is elkészítjük a szemét. Most kivételesen kézi applikációval varrtam őket fel. A szemet is és a szemgolyókat is. 🙂
A szájához találtam a varrógépemen (PFAFF expression 3.0) az alábbi díszítőöltést. Ezt használtam, a lent látható beállításokkal, a szája vonalának felvarrásához:
A végeredmény:
A testére mindenféle vonalakat varrtam találomra. Igaz, nem a hagyományos öltést használtam hozzá, hanem egy vastagabbat, ami duplán ölt le minden öltést ( a gépemen ez a 2. számú öltéstípus)
Kisebb vonalakt is varrtam a csíkokra. Egyszerűbb lett volna, ha pelenka öltést választok. 🙂
A szája vonalának közepére felkerül a rózsaszín filcdarabból kivágott kis szív alakú száj is. Ezt is géppel rögzítettem végül. Ha van hozzá türelmed és időd, az összes öltést szépen elkészítheted kézi hímzéssel is! 😉
A baba két testét színoldalával összefordítottam és gombostűkkel rögzítettem egymáshoz. Itt jegyezném meg, hogy jobb lett volna, ha a fejére a tüll-darabot még összevarrás előtt rögzítem. Sajnos ezt csak később találtam ki, ezért utólag varrtam fel rá!
A megrajzolt vonal mentéz összevarrtam a két részt. A fejet tetején hagytam egy kb. 4 cm széles kifordítónyílást.
A kezei és lábai végén kicsit bevagdostam az anyagot, kicsipkedve a felesleget, hogy könnyebben és szebben ki lehessen fordítani.
A végtagok és a törzs találkozásánál is muszáj kicsit bevágni, hogy kifordításkor NE feszüljön az anyag! Vigyázz, hogy a varrásba NE vágj bele!
Kifordítva. 🙂
A gyerekek segítettek kitömni.:) A fején a kifordítónyílást kézzel varrtam be, úgy ahogy a textiltöknél is megmutattam: Textiltök készítése
Úgy terveztem, hogy a haját az itthon talált vörös fonalból készítem el. A fonal szálát kétfelé szét lehet szedni így egy hajtincs „felvarrása” négy szál hajat eredményez. Az ötlet jónak tűnt, készítettem már hasonlóan babát, csak annak a haját hímzőfonalból varrtam fel, ami sokkal vékonyabb ennél és nem csak a tű fokán volt könnyebb átbújtatni, hanem a pamutvászon anyagon is át tudtam húzni. Most az okozott a problémát, hogy a megfelelő méretű tű, nem ment át a vetexel megerősített pamutvásznon. 🙁 Ezért kellett egy tüll darabot felvarrni, utólag kézzel, a baba fejének a hátoldalára. A tüll lukacsos szerkezetébe már könnyen át tudtam fűzni a „hajszálakat”.
Több helyen is levarrtam a tüll darabot, hogy ne libegjen a babafejen. 🙂
Előre leszögezem, hogy ez egy nagyon hosszadalmas munkafolyamat. 🙂
Szétválasztva a fonal szálakat, ilyen kis hullámos hajszálakat kaptam:
Rögzítettem körben a baba fejének varrásvonalában két sor fonalat és még hátul 2 cm-el lejjebb is kapott egy sor hajat. Lehetne még többet felvarrni rá,de arra is figyelni kell, hogy ne legyen „oroszlánsörénye.” 🙂
A ruhájához kiválogattam sárga, menta, rózsaszín és fekete anyagmaradékokat.
Próbáltam követni az eredeti elrendezést, de nem ragaszkodtam hozzá szigorúan. A foltos anyagból kivágtam a ruha formáját ( A szabásmintát háromszor átdolgoztam menet közben, így ne lepődj meg, ha a kinyomtatott minta nem pont olyan, mint az alábbi képeken! )
Mivel foltos ruháról van szó, kapott egy vékony pamutvászon bélést is. Az alábbi képen pirossal jelöltem azokat a vonalakat, ahol a bélésanyagot összevarrtam a patchworkös előlappal. Összevarrás után kifordítottam.
Ahol kifordítottam a ruhát, ott csak sima cikk-cakk öltéssel varrtam össze a két darabot.
Majd tovább díszítettem a fekete pelenkaöltéssel tovább a ruha mintáját.
Először a ruha vállánál kell összevarrni a három részt:
A második lépés a ruha ujjának a bevarrása:
Végül kifordítva a két oldalát és a z ujjának az alját kell összevarrni.
Végül be kell vagdosni a ruha ujját.
A ruha kicsit hosszú lett a babára, de a patchwork minta így lett látványos, ezért meghagytam hosszúra.
Végül néhány kép a kész babáról:
Jó munkát kívánok hozzá!
Szilvi
Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról iratkozz fel a Hírlevelemre!