Az elmúlt napokban ideje volt kicsit öszepakolni a varrószobámban. Ilyenkor mindig egy tucat maradék anyagot találok, amit megpróbálok valamilyen ésszerű logika mentén csoportosítani. Igyekszem kitalálni, mit fogok majd készíteni belőle, és úgy illesztem a kis fecniket össsze. Elég sok saját gyártású maradék akadt a kezembe, amelyek egyik nagy előgye, hogy színben és mintában is változatosak, de szépen összeillenek. Ilyen kis maradékokból bármilyen „fecnis” darabot könyebben lehet készíteni, mert nem kell azzal tölteni az időt, hogy megpróbáljam megtalálni az egymáshoz (tényleg jól) passzoló darabokat.
Aztán hirtelen, azon kaptam magam, hogy sorozatgyártásba kezdtem. Tudom, pillanatnyilag késő hozom elő az öteletet, de ha esetleg te is érintett vagy valamilyen iskolai vagy közösségi Mihály napi vásározásban, de szerintem ez egy remek ötlet apró vásárfiának. Adventi vásárhoz pedig még teljesen időben vagyunk! 🙂 A kis darab másik előnye, hogy több különböző cipzár varrási megoldást teszteltem. Van amelyik sokkal egyszerűbb, bár nem árt, ha van otthon bontható cipzárad. Kész előre gyártott cipzár bevarrása ebben a kicsi méretben sokkal nehézkesebb. Géppel legalább is. Kézi varrással szinte bármilyen lehetetlen helyre be lehet varri a cipzárt, csak akkor picit több időre van szükség. Végül négy módszerből hármat videóra vettem, és egyet itt is megmutatok. Ez a változat könnyen megvalósítható, bár igaz, van ennél egy még egyszerűbb is. A többit az Iránytű tagok megtalálhatják a videó galéria Táskavarrás kategóriában. 🙂
Az alapot QAYG ( quilt-as-you-go) technikával készítettem el. Ha esetleg még nem halottál róla, akkor az alábbi videóban meg tudod nézni az elkészítés folyamatát. Ha pedig megtetszik, nézd meg a blogom többi ide vonatkozó bejegyzését is! 🙂
A kis tartó kiterített mérete 21 cm x 11,5 cm. Ennek a kész változata egy kb. 10 x 10 cm-es kis négyzet lesz. Érdemes végiggondolni mit szeretnél benne tárolni, mert lehet ennél nagyobbat is készíteni. A felső két sarkát mindenképpen kerekítsd le valamilyen kerek tárgy segítségével. Fontos, hogy a kerekítések egyformák legyenek az előlapon és a hátlapon is.
Könnyebben be tudod varrnia cipzárt, ha bontható (vagy méteres) cipzárt használsz. Kb 25 cm-es darabot érdemes levágni belőle. A középre eső sarkait hajtogasd be a képen látható módon és tázd fel klipszekkel a téglalap felső, és oldalsó részeire. A cipzár „színoldala” lefelé nézzen a quilted felé legyen fordítva!
A keretíséseknél kicsit vagdosd be a cipzár szélét, mert úgy sokkal jobban rá lehet illeszteni és a varrást is megkönnyíti.
Cipzárvarró talp segítségével rögzítsd a cipzárt az előlap szélén. Kisebb legyen a talpszélesség (3-5 mm) a szokásosnál. Az alsó egyenes részt NE varrd össze!
Ha a cipzár rögzítve van könnyebb összevarrni a belső résszel együtt a darabokat. A bélésnek választott pamutvásznat színldallal lefelé fordítsd rá a külső részre, és tűzd össze ismét klipszekkel.
Az alábbi videóban meg is tudod nézni a folyamatot. 🙂
A rétegek összevarrása után fordítsd ki a kis tasakot.
Kifordítás után helyezd fel a kocsit a cipzárra.
Próbáld ki, hogy szépen össze tudod-e húzni, de utána nyisd kia cipzárt, mert különben nem tudod majd kifordítani a kész tasakot.
Fordítsd ki ismét, de most a tűzött oldalt illeszd össze a tűzött oldallal és a belsőket is egymáshoz. Varrd össze a nyitott részt. A belső pamutvászon közepén hagyj egy kifordítónyílást! Összevarrás után vágd le a csücsköknél a felesleget, hogy szebben ki tudd fordítani. Fordítsd ki. Varrd össze a kifordítónyílást és készen is vagy! 🙂
Ha megtetszett a technika, akkor szeretném a figyelmedbe ajánlani a Quilt-as-you-go karácsony online tanfolyamot, amiben további darabok megvarrását mutatom meg részletesen.
A tanfolyam elkészítésekor elsősorban karácsonyi anyagokat használtam, ami ötleteket adhat karácsonyi ajándékok elkészítéséhez is! 🙂
Milyen minták (blokkok) varrhatóak ezzel a technikával?
Mikor érdemes használni?
Hogyan készíthetsz nagyobb darabokat is vele?
Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról iratkozz fel a Hírlevelemre!